Čo na naše zdravie a psychiku?

Viete, že môžeme pomocou farieb ovplyvňovať emócie a dokonca sa aj liečiť? Čo je to vlastne colorterapia? Colorterapia je liečba vibráciami farieb. Farby totiž dokážu ovplyvňovať naše emócie, nálady, funkcie orgánov, koncentráciu, odpočinok či vnímanie te


Táto technika má dlhoročnú tradíciu a výborne sa dopĺňa s fytoterapiou (liečbou pomocou bylín), aromaterapiou (liečbou vôňami rastlín), homeopatiou, hydroterapiou aj psychoterapiou.

Ako vnímajú farby novorodenci

Dieťa sa nerodí so schopnosťou vidieť farebne. Tej sa postupne učí a získava ju v presne stanovenom poriadku. Novorodenec vníma len červenú, oranžovú, žltú a zelenú farbu. Postupne sa k nim pridáva fialová, modrá atď Vedci to vysvetľujú odlišnú vlnovou dĺžkou lúčov slnečného spektra.

Farebnosť oblečenie a psychika

Vedecké výskumy potvrdili, že prostredníctvom farieb vysielame správy do vnútorného i vonkajšieho sveta - či už zámerne, alebo nevedomky. Čo o nás farby vlastne prezrádzajú? Zvyčajne si vyberáme také, ktoré máme radi, pretože s nami nejako súznie, vyjadrujú to, ako sa cítime, akí sme, čo si na sebe ceníme atď Inokedy si vyberáme farby, ktoré nás dopĺňajú, cítime sa s nimi úplnejší. Často predstavujú aj kvality, ktoré by sme v sebe chceli objaviť. Keď sa do takej farby oblečieme, cítime sa cennejšie a príťažlivejšie. Švajčiarsky psychiater Carl Gustav Jung zistil, že extroverti dávajú prednosť teplým farbám (červenej, žltej, oranžovej), kdežto introverti mávajú v obľube studené (modrá, zelená).

Farebné spektrum

Farby delíme do troch skupín - upokojujúce, povzbudzujúce, neutrálny. Upokojujúcim sa tiež hovorí ženské a patria sem zelená, modrá a fialová. Povzbudzujúcim zase mužské, sú to červená a oranžová. Žltá farba zaujíma prostrednej pozícii a vyrovnáva oba protiklady.

Liečivé farebné svetlo - harmónie duše i tela

Colorterapia môžeme aplikovať aj pomocou farebných žiaroviek. Farebné svetlo je vhodné na seba nechať pôsobiť napríklad pri relaxácii, práci, čítaniu či pozeranie na filmy. Pri štúdiu, čítaní či kancelárskej práci sa hodí svetlo oranžovej či žltej (dodáva energiu), fialové alebo modré svetlo (upokojuje) príde vhod pri relaxácii či meditáciách, zelená (lieči) sa hodí k televízii, červená zase pri intímnych chvíľach. Vždy je potrebné dbať na to, aby sme svetlo vychádzajúce zo žiarovky vnímali blahodarne. Pri výbere farby aj dĺžky ožarovania treba riadiť svojou intuíciou, citom...

Jednotlivé farby a ich účinky na naše zdravie

Modrá

Modrá je farbou pokoja, harmónie a nekonečna. Upokojuje, ale zároveň pomáha zvýšiť koncentráciu.

Táto farba posilňuje životnú silu, prináša pokoj a mier. Modrá je vhodná pri alergiách, astme, tíši bolesť a celkovo upokojuje.

Fialová

Fialová je farbou tajomna, záhad a mystérií. Pôsobí na nevedomie, dodáva tak hlboké uvoľnenie, duchovnú silu a poznanie. Táto farba posilňuje každú relaxáciu či meditáciu.

Fialová je farbou pokoja a vnútorného mieru. Pomáha posilňovať city a intuíciu, hlboko uvoľňuje a upokojuje. Fialová farba je vhodná pre jedincov trpiacich nepokojom, nervozitou, smútkom či strachom.

Červená

Červená je farbou slnka, ohňa, života, srdca, lásky, ale aj zlosti a hnevu. Dodáva človeku energiu, elán, aktivitu, uvoľňuje potlačené emócie a prebúdza sexualitu.

Červená je veľmi provokatívna, dokáže zrýchliť dych, tep aj krvný tlak. Vyvoláva nárast pracovnej aktivity aj chuti do jedla. Táto farba povzbudzuje všetky zmysly, teda aj pohlavný potenciu. Hodí sa pri liečbe depresií a melanchólie. Ružová

Ružová je farbou nehy, nevinnosti, spokojnosti, pokoja a lásky. Harmonizuje, pomáha rozvíjať spoluprácu a kolektívne pospolitosť.

Táto farba pomáha zjemňovať a harmonizovať negatívne emócie, myšlienky a životné postoje. U žien je vhodná pri liečbe tráum z detstva, v kombinácii s psychoterapiou a homeopatiou.

Žltá

Táto farba je najsvetlejší zo všetkých sýtych pestrých farieb. Je teplá, prozařující až svietivá. Žltá pôsobí veľmi blahodárne na všetky zmysly, zlepšuje náladu, sviežosť, kreativitu, je veľmi optimistická.

Žltá pomáha uvoľňovať pozitívnu energiu, pôsobí na intelekt, koncentráciu, dodáva životnú iskru a elán. Takisto harmonizuje vnútorné orgány - žlčník a slinivku.

Oranžová

Oranžová je farbou radosti, úspechu, spokojnosti, kreativity. Oranžová patrí medzi najobľúbenejšie farby.

Oranžová farba je úžasným pomocníkom pri liečbe tráum, závislostí, dlhotrvajúceho smútku. Pomáha človeku nájsť opäť vnútorný pokoj, radosť a silu, ísť ďalej.

Zelená

Zelená je farba prírody a zdravie. Symbolizuje rovnováhu, harmóniu a pokoj. Táto farba tiež dodáva sebavedomie, preto je vhodná pre jedincov, ktorí majú problém s nerozhodnosťou.

Táto farba má upokojujúci účinok na tú časť mozgu, ktorá kontroluje a koordinuje pohybové funkcie, normalizuje krvný a očný tlak a zvyšuje bystrosť zraku. Zelená tiež posilňuje vyčerpané nervy, upokojuje a dodáva novú energiu. Jej účinok je aj relaxačné.

Biela

Biela je farbou svetla, symbolom čistoty, nevinnosti, večnosti, múdrosti. Prezrádza citlivosť, zmysel pre čistotu poriadok. Biela je tiež farbou začiatku života, ale aj konce.

Biela je farbou nového začiatku. Pomáha osvetľovať a prečisťovať. Rozveseľuje myseľ a uľahčuje hlboké zmeny a tak nám môže pomôcť vidieť a vnímať veci v novom, jasnejším svetle.

Čierna

Čierna je farba najtemnejšie, vážna, pevná, ťažká. Zvyčajne predstavuje temnotu, zlo, prázdnotu, smútok, smrť. Vo svete má táto farba aj inú tvár. Vo východných krajinách je farbou plodnosti. Čierna je tam farbou úrodnej pôdy, tma zase miestom vznikania a klíčenie. Kabala jej vníma ako symbol kráľovskej moci a porozumenie pocitom.

Čierna dokáže pôsobiť nejdepresivněji zo všetkých ostatných farieb a odtieňa. V mnohých ľuďoch vzbudzuje pocity strachu a úzkosti. Obvykle zabraňuje prúdeniu energie. Chorí a ľudia trpiaci premenlivými náladami či psychickými problémami by sa jej mali vyhýbať.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: