Novodobý fenomén: ortorexii. Keď sa zdravý životný štýl stane posadnutosťou.

Začína to nenápadne. Človek - najčastejšie mladá žena, nezriedka mladá mamička, začne starostlivo čítať etikety. Zdôvodňuje to sebe aj svojmu okoliu tým, že predsa nechce, aby ona ani jej blízki jedli "chémiu".


A všetci ju za to chvália, čím ju v jej počínaní nepriamo posilňujú a utvrdzujú ju v tom. Lenže sa vtiera otázka, kde sa nachádza ona tenučká hranica medzi chvályhodným počínaním a psychickou poruchou?

Milujúci mamička versus ortorektička

Ak máte deti, určite vám záleží na tom, čo jedia. Je prirodzené, že čítate etikety a vyberáte si, čo svojim milým naservírujete. Bezozbytku totiž platí, že stravovacie návyky sa utvára doma u mamy a len ťažko sa potom mení. Preto dnes už deti nedostávajú mixovanú sviečkovú s knedľou do dojčenskej fľaštičky, ale aj detské výživy sa honosí nápisom BIO. Potiaľto je všetko v poriadku. Ale čo keď mamička nedovolí nič "jedovatého," vyhadzuje pred ním to, čo jeho kamaráti bez problému raz za čas jedia?

Klaudia - skutočný príbeh

Jednu mamičku, ktorá má k tejto diagnóze nebezpečne blízko, poznám osobne. Mám ju veľmi rada, je to šikovná baba, ktorá vie vyrobiť báječný pleťový krém, repelent, telové mlieko, všetko stopercentne prírodné a za zlomok ceny, čo by som dala v drogérii. A čo naviac - všetko funguje ako má. ¨
Keď ma prvýkrát pozvala k sebe, všetko bolo úplne super. Urobila deťom domáce Bazový šťavu, ktorá im moc chutila. To by bolo všetko v poriadku, keby nekomentovala ochutenú minerálku, ktorú popíjal jej muž, ako "jedovatú".

Na obed sme dostali žihľavovú polievku a žihľavový špenát - všetko stopercentne bio, z ciest, kde nejazdia autá. No neviem ako ostatní, ja som bola rada, že tráva je rovnako zelená ako ten "špenát" a ich psy sú naštartovaní zlikvidovať všetko, čo omylom upadne.

Ortorexii

Prvýkrát sa termín ortorexii objavil v roku 1997 z úst lekára, Stevea Bratmana, ktorý paradoxne bol sám prvým priznaným Ortorektik. Založil spoločnosť, ktorá propagovala iba zdravú stravu. Postupne tak sám na sebe i svojich stúpencoch pozoroval postupný vývoj tohto nového ochorenia. Opísal tak patologickú posadnutosť zdravou výživou, ktorá začína relatívne zdravým záujmom o to, čo jeme, a končí striktným odmietaním všetkého "nebio" alebo toho, u čoho nemožno preukázať zdravotnú nezávadnosť.

Príznaky ortorexii

Pre Ortorektik (častejšie ortorektičky) je kľúčové zloženie potravy, striktne odmietajú jesť inú ako bio stravu - a aj u tej premýšľajú, či to nie je bio len podľa názvu. V ďalšej fáze potom radšej zostanú doma, než by riskli "nezdravú" večeru s rodinou či priateľmi a sníva o tom, že na svoju vieru otočí svojich blízkych. Väčšinou ale dochádza k opačnej situácii, postupne o priateľov prichádzajú.

Anorexia vs. ortorexii

Hoci v oboch prípadoch ide o poruchu príjmu potravy, anorektik si úzkostlivo stráži, KOĽKO VÔBEC sníva, Ortorektik si bedlivo stráži, CO jej. Spoločné majú snáď len to, že v oboch prípadoch je konzumované minimálne množstvo.
Vzhľadom k rozdielnemu prístupu k jedlu je nutné obidve poruchy liečiť rozdielne.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: